مقالات

10 دلیل استارت نخوردن ماشین

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک راننده بیفتد، استارت نخوردن ماشین است. تصور کنید، کلید را در ماشین خودر می چرخانید، چند صدای هشدار دهنده می شنوید، و سپس… هیچی. چه در پارکینگ رستواران بعد از شام یا صبح قبل از رفتن به سرکار یا حتی در توقفگاه استراحت پس از توقف برای یک چرت کوچک، هیچوقت زمان خوبی برای روشن نشدن خودرو نیست.


وقتی ماشین استارت نمی‌خورد، معمولاً نشان دهنده این است که ماشین شما نیاز به نوعی تعمیر دارد و حتی اگر نیازی به تعمیر نداشته باشد، یک چالش جدی روی دستان شما ایجاد می کند.

وقتی ماشین شما روشن نمی شود چیکار کنیم؟ پس از تماس با امداد جاده ای و رساندن شما و ماشینتان به یک مکان امن (ترجیحاً یک تعمیرگاه خودرو)، باید علت روشن نشدن آن را بفهمید. در اینجا ده دلیل احتمالی که برای روشن نشدن ماشین شما وجود دارد را توضیح دادیم.

1.باتری معیوب یا مرده

شایع‌ترین دلیل روشن نشدن خودروها، باتری معیوب است.

1. با اینکه اگر بیشتر خودروها با بنزین کار می کنند، اما همه آنها برای کارکردن به برق نیاز دارند. استارتی که موتور شما را روشن می کند برای روشن شدن نیاز به سیگنال الکتریکی دارد. 2. اگر مشکلی در باتری شما وجود داشته باشد، موتور ماشین شما نمی چرخد. علائم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است نشان دهنده باتری از بین رفته باشد، اما بررسی اینکه آیا موتور شما اصلاً می چرخد یا نه، همیشه اولین قدم خوبی است.

خوبی باتری های خراب شده این است که برای راه اندازی مجدد ماشین خود به یک متخصص نیاز ندارید. باتری به باتری کردن ماشین چیزی است که هر کسی با دانش اولیه می تواند انجام دهد. اگر شما اینکار را بلد نیستید، جای نگرانی نیست، می‌تونید اینکار را از مقاله روش درست باطری به باطری در کمتر از 10 دقیقه یاد بگیرید. با این حال، این یک راه حل های موقتی است، و باتری های جدید ممکن است گران باشند، بنابراین بهتر است فقط از باتری خود به خوبی مراقبت کنید.

2.دینام معیوب

دینام معیوب با باطری معیوب همیشه دست به دست می شود. دینام باتری را دوباره شارژ می کند و سیستم های الکتریکی خودرو را پس از روشن شدن خودرو، روشن نگه می دارد. اگر دینام معیوبی دارید، لزوماً باتری معیوبی ندارید، اما مطمئناً ممکن است یک باتری کارآمد نداشته باشید. برای متوجه شدن این وابستگی میتونید مقاله رابطه باتری و دینام چیست وظیفه آنها در خودرو را بخوانید. به طور کلی هر دینام معیوبی باید تعویض شود، بنابراین حتماً مراقب علائم خرابی دینام باشید.

3. استارت موتور

باتری‌های معیوب یا دینام‌ها تنها چیزهایی نیستند که می‌توانند از کارکرد جرقه زنی شما جلوگیری کنند. اگر مشکلی در موتور استارت فوق‌الذکر وجود داشته باشد که سیگنال الکتریکی موتور را دریافت می‌کند، ممکن است خودروی شما به چرخش کلید پاسخ ندهد.

علائم شایع

یکی از ساده ‌ترین راه‌ها برای تشخیص اینکه آیا موتور استارت شما مشکل دارد یا نه، این است که وقتی کلید خود را برای استارت می‌چرخانید، بررسی کنید که آیا چراغ‌های شما روشن می‌شوند یا خیر. چرخاندن کلید باتری شما را روشن می کند، بنابراین اگر کلید خود را تا آخر چرخانده اید و چراغ ها روشن می شوند، اما ماشین استارت نمی‌خورد، مقصر می تواند موتور استارت شما باشد.

هر نشانه ای از خرابی الکتریکی نیز می تواند نشان دهد که موتور استارت به کمک نیاز دارد. تلاش مکرر برای استفاده از موتور استارتی که در معرض فیوز سوخته قرار گرفته است می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن و انتشار دود شود.

4. احتراق بد

احتراق گام دیگری در مسیر چرخاندن کلید تا روشن شدن موتور شما است و نقش مهمی بین باتری و موتور استارت بازی می کند و نیرو را از باتری به موتور منتقل می کند.

علائم رایج احتراق بد

اگر جرقه زنی بدی داشته باشید، ممکن است برخی از مشکلات الکتریکی را تجربه کنید زیرا احتراق به طور موثر سیستم های الکتریکی اصلی خودرو شما را فعال می کند. خاموش شدن چراغ های داشبورد یا سوسو زدن آنها نمونه بارز آن هستند. همچنین ممکن است در ابتدا برای چرخاندن کلید خود مشکل داشته باشید.

5. شمع

اگر ماشین شما روشن نمی شود، ممکن است شمع های آن قدیمی یا کثیف شده باشند. شمع هایی که به هر طریقی معیوب شده اند می توانند منجر به کاهش مسافت پیموده شده، عدم شتاب گیری، مشکلات موتور مانند احتراق ناقص و بله، حتی مشکل در استارت زدن خودرو شوند.

6. درپوش توزیع کننده شکسته

لزوماً تقصیر شمع ها نیست. درپوش توزیع کننده برق را از سیم پیچ احتراق موتور به شمع ها هدایت می کند. شکستگی یا بد کارکردن کلاهک های توزیع کننده می تواند باعث خاموش شدن موتور، فعال شدن چراغ چک موتور، ایجاد صداهای عجیب و غریب و البته جلوگیری از روشن شدن خودرو شود. مطمئن شوید که زیر درپوش رطوبتی وجود ندارد و در صورت شکستگی آن را فوراً تعویض کنید. .

7. خراب شدن تسمه تایم

تسمه تایم شما یکی دیگر از اجزای جدایی ناپذیر یک موتور کارآمد است. تسمه تایم بادامک و میل لنگ موتور را به صورت هماهنگ می چرخاند و باعث شلیک سیلندرها در زمان های مناسب می شود.

علائم رایج تسمه تایم بد

اگر مشکلی در تسمه تایم شما وجود داشته باشد، ممکن است صدای تیک تیک از موتور خود بشنوید، اختلافات عجیبی در دور موتور خود داشته باشید یا موتور شما کار نکند. تعویض تسمه تایم بخشی از تعمیر و نگهداری است که باید به صورت نیمه منظم انجام شود، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه مشکلی که ممکن است به آن متصل شود، دریغ نکنید و با مکانیک خود تماس بگیرید.

8. قفل شدن فرمون

آیا تا به حال شده که سوار ماشین خود شوید و متوجه شوید که حتی نمی توانید کلید خود را بچرخانید؟ اگر این مورد را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد فرمون شما قفل کرده است. قفل فرمون شما زمانی فعال می‌شود که فردی بخواهد چرخ را حرکت دهد در حالی که کلید در استارت قرار داده نشده است.

اگر فرمون شما قفل کرد، سعی کنید آن را به چپ و راست بچرخانید و سپس به آرامی در هر جهتی که اجازه حرکت می دهد بچرخانید. هنگامی که قفل باز شد، می توانید کلید را به طور معمول برای استارت بچرخانید.

9. گرفتگی فیلتر بنزین

اگر سوخت نتواند به موتور شما برسد، ماشین شما برای سوزاندن آن با مشکل مواجه خواهد شد. همانطور که به نظر واضح است، ممکن است متوجه نشوید که فیلتر بنزین مانع روشن شدن خودرو شما می شود.

علائم رایج گرفتگی فیلتر بنزین

ممکن است متوجه مجموعه ای از مشکلات مربوط به سوخت شوید، از کندوپاش گرفته تا مسافت پیموده شده ضعیف بنزین و البته مشکل در راه اندازی. فیلتر بنزین شما باید هر 50000 کیلومتر تعویض شود، بنابراین اگر فیلتر بنزین شما به آن نقطه عطف می رسد و ماشین شما روشن نمی شود، ارزش بررسی و تعویض را دارد.

10. باک سوخت خالی

vehicle and fuel concept - close up of male refilling car fuel tank

این یکی از رایج ترین دلیل ها برای استارت نخوردن ماشین است. اگر باک شما خالی است، بهترین کار این است که یک قوطی بنزین تهیه کنید و چند لیتر به ماشین خود بدهید تا روشن شود تا به پمپ بنزین برسید.

دانستن اینکه چرا ماشین شما استارت نمیخورد اولین گام خوبی برای تعمیر آن است، اما رعایت برنامه تعمیر و نگهداری خودرو می تواند در نقطه اول از بروز مشکلات جلوگیری کند. یاد بگیرید چگونه برای روشن نشدن یا استارت نخوردن ماشین خود آماده شوید. تا از استرس مضاعفی که ممکن است موقع رو به رو شدن با این مشکل متحمل شوید، بکاهید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *