مقالات

8 نکته نگهداری باتری خودرو

مراقبت خوب از باتری به افزایش عمر مفید آن کمک می‌کند و از آنجایی که باتری یکی از مهم ترین قطعات برای به حرکت درآوردن خودرو شماست، پس در واقع این نگهداری ها ضروریست. برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری باتری خودرو در بهترین حالت، به خواندن این مقاله ادامه دهید.


اولین اصل برای نگهداری باتری خودرو بررسی و سرویس آن هر چند وقت یکبار است. اما این بررسی شامل چه مواردی می‌شود؟

بازرسی و نگهداری منظم

آزمایش و بازرسی منظم به حداکثر رساندن عمر باتری کمک می‌کند. حداقل یک بار در ماه یک بازرسی معمول برای حفظ عملکرد بهینه توصیه می‌شود. هنگام بررسی باتری خود از موارد زیر به عنوان راهنما استفاده کنید:

1. وضعیت شارژ باتری را بررسی کنید.

بیشتر باتری ها دارای یک نشانگر وضعیت شارژ در بالای محفظه خود هستند که وضعیت باتری را در محل تشخیص می‌دهد.

با این حال، یک راه مطمئن تر برای بررسی، استفاده از یک ولت متر برای تعیین ولتاژ تثبیت شده یا اگر درپوش های هواکش قابل جدا شدن هستند، یک هیدرومتر برای تعیین وزن مخصوص (SG) الکترولیت است. یک باتری شارژ شده سالم دارای ولتاژ تثبیت شده بالای 12.5 ولت و SG بالای 1.240 خواهد بود.

2. تمیز کردن باتری

اطمینان حاصل کنید که قسمت بالای باتری تمیز، خشک، عاری از آلودگی و کثیفی است. آلودگی های روی باتری می‌تواند سبب تخلیه شارژ شود.

3. بررسی بست ها و اتصالات

پایانه ها، پیچ ها، گیره ها و کابل ها را از نظر شکستگی، آسیب یا شل شدن اتصالات بازرسی کنید. اینها باید تمیز، محکم و عاری از خوردگی باشند.

4. پوشش اتصالات با گریس

برای محافظت بیشتر، روکش نازکی از گریس با دمای بالا را روی پایانه ها و اتصالات کابل اعمال کنید.

5. بررسی جعبه باتری

جعبه باتری را برای علائم آشکار آسیب فیزیکی یا تاب برداشتن بررسی کنید. این معمولاً نشان دهنده این است که باتری بیش از حد گرم شده یا بیش از حد شارژ شده است.

6. بررسی سطح مایع الکترولیت باتری

اگر باتری شما غیر سیلد است، باید بررسی کنید که آیا باتری دارای الکترولیت کافی برای پوشش صفحات باتری هست یا خیر. در صورت نیاز به شارژ، بیش از حد آن را پر نکنید زیرا با شارژ کامل باتری سطح مایع افزایش می‌یابد و ممکن است سرریز شود. آب را با آب مقطر یا غیر معدنی پر کنید و هرگز با اسید سولفوریک پر نکنید.
برای انجام صحیح این کار مقاله آیا باتری من نیاز به شارژ آب دارد؟ را بخوانید.

7. بررسی نشانگر وضعیت شارژ

هنگام سرویس باتری مهر و موم شده (سیلد)، نشانگر وضعیت شارژ را بررسی کنید. این به شما یک تصویر فوری از وضعیت باتری و اینکه آیا باتری نیاز به شارژ یا تعویض دارد، می‌دهد.
اگرچه نشانگر وضعیت باتری شما از رسیدن زمان تعویض باتری خبر می‌دهد خودرو ممکن است همچنان به راحتی روشن شود. می‌کند، اما مهم است که باتری تعویض شود زیرا ممکن است سطوح الکترولیت زیر صفحات باشد که می‌تواند منجر به انفجار داخلی شود.

8. ذخیره‌سازی باتری های فصلی

برای باتری‌هایی که در کاربردهای فصلی استفاده می‌شوند و در طولانی مدت ذخیره می‌شوند، قبل از ذخیره‌سازی باتری را کاملاً شارژ کنید. وضعیت شارژ یا ولتاژ را به طور مرتب بررسی کنید. اگر ولتاژ به زیر 12.5 ولت کاهش یابد، باتری را دوباره شارژ کنید. مهم است که قبل از اتصال مجدد به دستگاه های الکتریکی، باتری را به طور کامل بررسی کنید.
برای آشنایی با اصول نگهداری باتری به صورت طولانی مدت مقاله آیا نگهداری باتری خودرو در انبار ممکن است؟ را بخوانید.

اگر در مورد وضعیت یا وضعیت شارژ باتری مطمئن نیستید، می‌توانید به امداد باتری جوادپور برای تست شارژ باتری خود مراجعه کنید.

نکات سلامت و ایمنی هنگام نگهداری باتری خودرو

1. اسید باتری

اسید باتری می تواند باعث سوختگی شود.  بنابراین هنگام کار با باتری باید محافظ دست، چشم و صورت و لباس های محافظ مناسب پوشیده شود.

2. کمک های اولیه

در صورت بروز حادثه و تماس با اسید باتری فورا با 115 تماس بگیرید.
در صورت تماس اسید با چشم، پلک ها را از هم باز نگه دارید و چشم را به طور مداوم با آب جاری بشویید. شستشو را تا زمانی که اورژانس برسد، یا حداقل 15 دقیقه، ادامه دهید. در صورت تماس با پوست یا مو، لباس های آلوده را بردارید و پوست یا مو را با آب جاری بشویید.

3. نشت اسید

نشت ها را با خاکستر سودا یا سایر مواد قلیایی مناسب بپوشانید و خنثی کنید. باقیمانده ها را به عنوان زباله های شیمیایی یا مطابق با نیازهای محلی دفع کنید.

3. بلعیدن الکترولیت

تحت هیچ شرایطی تلاش  به استفراغ نکنید و یک لیوان آب بنوشید. فورا با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

4. انفجار باتری

باتری ها در حین کار خودرو و هنگام شارژ جداگانه گازهای انفجاری تولید می‌کنند. شعله ها، جرقه ها، سیگارهای سوزان یا سایر منابع اشتعال باید همیشه از باتری دور نگه داشته شوند. هنگام کار با ابزارهای فلزی یا رساناها احتیاط کنید تا از اتصال کوتاه و جرقه جلوگیری شود.

5. محیط مناسب برای شارژ باطری

هنگام شارژ باتری، در مکانی با تهویه مناسب کار کنید و هرگز در فضای بسته این کار را انجام ندهید. همیشه قبل از جدا کردن باتری، شارژر را خاموش کنید.

تست باطری خودرو

تست باتری باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از هر روال نگهداری دوره ای خودرو در نظر گرفته شود و باید انجام شود، چه مشکلی در راه اندازی خودرو رخ داده باشد یا نه. با توجه به افزایش تقاضای الکتریکی باتری، قبل از خرابی هشدار کمی داده می‌شود. جایگزینی پیشگیرانه باتری می‌تواند به حذف بسیاری از هزینه ها و مشکلات مربوط به باتری خالی یا مشکل دار کمک کند.

قبل از آزمایش باتری، مهم است که باتری کاملاً شارژ شده باشد. حتی یک باتری کمی تخلیه شده می‌تواند یک پاسخ اشتباه بدهد و باتری را معیوب نشان دهد، در صورتی که تنها چیزی که لازم است شارژ مجدد است.

انواع مختلفی از تجهیزات تست موجود است. تستر باتری دیجیتال گزینه ترجیحی است زیرا ایمن است و کار با آن راحت است. همچنین این دستگاه یک تشخیص سریع از وضعیت باتری به ما می‌دهد.
تستر بار ثابت و قابل تنظیم، ولت متر، هیدرومتر و تستر تخلیه نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما قبل از استفاده از هر یک از این تسترها برای جلوگیری از آسیب شخصی یا آسیب به وسیله نقلیه، آموزش صحیح لازم است.

1. هیدورمتر

وضعیت شارژ یک باتری اسید سرب را می‌توان با وزن مخصوص (SG) الکترولیت (چگالی آن در مقایسه با منبعی مانند آب) تعیین کرد. SG را می‌توان به طور مستقیم با یک هیدرومتر یا به طور غیر مستقیم توسط ولتاژ تثبیت شده با یک ولت متر اندازه گیری کرد. لطفاً توجه داشته باشید که دمای اسید روی نتیجه تأثیر می‌گذارد.

2. تستر دیجیتال باطری خودرو

تست کننده‌های باتری دیجیتال کنترل‌شده با میکروپروسسور آسان برای استفاده و بسیار ایمن هستند. این دستگاه ها می‌توانند به تعیین خرابی اولیه باتری کمک کنند.
این تستر با ارسال یک سیگنال کوچک از طریق باتری کار می‌کند که از اندازه گیری رسانایی یا مقاومت (امپدانس) برای نشان دادن وضعیت باتری استفاده می‌کند. اکثر مدل های تستر باتری، راه اندازی و شارژ آن را نیز ارائه می دهند.

3. تستر بار قابل تنظیم

تسترهای بار قابل تنظیم روشی قابل اعتماد برای تعیین ظرفیت راه اندازی باتری هستند، زیرا این آزمایش بار واقعی مشابه هنگام چرخاندن موتور را اعمال می‌کند. با این حال، این بار در صورت اتصال سرنخ ها به پایانه های خورده شده یا شل، خطر جرقه ایجاد می‌کند.

تست استاندارد این است که باتری را به مدت 15 ثانیه تا 50% از امتیاز CCA (آمپرهای با میل لنگ سرد) بارگذاری کنید. اگر ولتاژ بالاتر از 9.6 ولت باشد باتری سالم است. به عنوان مثال یک باتری که دارای رتبه CCA 600 است باید در 300 CCA به مدت 15 ثانیه آزمایش شود.

تفسیر استاندارد نتیجه این است که اگر در پایان آزمایش 15 ثانیه ای، ولتاژ بارگذاری شده بین 9.6 ولت و 10.6 ولت باشد، باتری سالم در نظر گرفته می شود. اگر نتیجه زیر 9.6 ولت باشد، باتری سالم نیست و ممکن است موتور را نتواند بچرخاند.

4. تسترهای تخلیه با نرخ ثابت

تسترهای تخلیه روشی ساده برای بررسی ظرفیت باتری هستند و معمولاً روی باتری‌های Deep Cycle انجام می‌شوند.

تستر با تخلیه باتری با جریان از پیش تنظیم شده (آمپر) تا زمانی که به ولتاژ قطع اتصال از پیش تعیین شده کاهش یابد، کار می‌کند. بزرگترین نگرانی در مورد این نوع تستر زمان انجام آزمایش است.

به عنوان مثال، اگر یک باتری 100 Ah (آمپر ساعت) را در 5 آمپر آزمایش می‌کردید، ممکن است تا 20 ساعت طول بکشد تا آزمون پایان یابد.

به طور کلی نگهداری باطری خودرو و بررسی ها و تست های دوره ای شما را از رو به رویی با هزاران مشکل که باتری خراب یا تخلیه شده سبب می‌شود، نجات می‌دهد و شما را از پرداخت هزینه های بیشتر و اضافی خلاص می‌کند.

منبع:

2 thoughts on “8 نکته نگهداری باتری خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *