مقالات

3 اقدام مهم هنگامی که باتری ماشین میخوابه

باتری خودرو هنگام استفاده از آن شارژ می شود و انرژی کافی رو برای موتور تولید می‌کند. وقتی باتری ماشین شارژ نمی شود، کل ماشین را تحت تاثیر قرار می دهد و شما را مجبور به توقف می‌کند. اینکه باتری ماشین شارژ نشود اصطلاحا خوابیدن باتری گفته می‌شود.

پیدا کردن اینکه چه تعمیراتی باید انجام دهید یا چه قطعاتی را باید تغییر دهید تا باتری شما دوباره به درستی شارژ شود نسبتا آسان است.

در اینجا ما به شما نحوه بازرسی باتری و همچنین اینکه چه اقدامی باید هنگام برخورد با خوابیدن باتری انجام دهید را توضیح می‌دهیم.


شناسایی باتری خراب

باتری ها جاودانه نیستند و اکثرا فقط 3 تا 5 سال دوام می آورند. باطری ها قبل از اینکه به اندازه کافی فرسوده شوند، مشکلاتی ایجاد می‌کنند و برخی از آنها در این زمان کاملاً شارژ نمی شوند.

تعویض باتری وقتی که عمرش از 3 یا 4 سال گذشت، همیشه ایده خوبی‌ست، حتی اگر مشکل اساسی نداشته باشد. باتری‌های قدیمی‌ ظرفیت کمتری دارند و ممکن است با مسائلی مانند سولفاته شدن مواجه شوند که باعث ایجاد مشکلاتی در خط تولید می‌شود. برای انتخاب باتری جدیدتان می‌توانید از مقاله 4 نکته برای انتخاب باتری خودرو مناسب تازه کار ها استفاده کنید.

در غیر این صورت، باتری خود را از نظر آسیب دیدگی، شل شدن اتصالات بررسی کنید و آن را با تجهیزات مناسب برای بررسی سلامت کلی آزمایش کنید.

1. بازرسی اولیه باتری

به باتری خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ آسیبی به بدنه، از جمله ضربه های جزئی، ترک ها یا فرورفتگی ها وارد نشده است. باتری متورم شده بسیار خطرناک است و باید فورا تعویض شود.

2. پایانه ها و اتصالات باتری خودرو را بررسی کنید

ابتدا به دنبال هرگونه ماده سفید پودری که روی باتری شما، معمولاً در اطراف پایانه ها، جمع شده است، باشید. خوردگی به طور معمول در طول عمر باتری شما اتفاق می افتد، اما می توانید به طور مرتب آن را با یک برس سیمی و مقداری جوش شیرین تمیز کنید تا از تجمع آن جلوگیری کنید.

اطمینان حاصل کنید که ترمینال مثبت و ترمینال منفی به خوبی در باتری شما قرار دارند و اتصالات شل شده را بررسی کنید.

کابل های باتری شما نیز باید عاری از هر گونه خمیدگی، شکستگی یا آسیب های دیگر باشند. همچنین این زمان خوبی برای تمیز کردن باتری خودرو است تا مطمئن شوید کثیفی در اتصالات شما تداخل نداشته باشد.

3. تست باتری

یک روش آزمایش جامع برای باتری خودرو، تستر بار است. امداد باتری جوادپور این تست را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد و به شما درباره سلامت باتری خود اطلاع می دهد.

چرا باتری با اینکه سالم است شارژ نمی‌شود؟

اگر مطمئن هستید که باتری ماشین شما مشکلی ندارد، تعمیر شما احتمالا حول یک جزء از سیستم شارژ می چرخد.
رایج ترین قطعاتی که در شارژ نشدن باتری دخیل هستند عبارتند از:

دینام

تنظیم کننده ولتاژ

تسمه سرپانتین (یا کشنده آن)

ECU معیوب

1. دینام

دینام ماشین باتری را در حین رانندگی شارژ نگه می دارد. این قطعه نیروی مکانیکی تسمه درایو را به جریان DC تبدیل می کند و سپس آن را به باتری منتقل می کند. درباره نحوه کار دینام در مقاله رابطه باتری و دینام چیست وظیفه آنها در خودرو بیشتر بخوانید.

دینام ها به طور متوسط 7 سال عمر می‌کنند.

دینامی که خراب می شود باتری را در زمان استفاده شارژ نمی کند، و باتری به سادگی با گذشت زمان از بین می رود.

اگر دینام یا مشکل دیگری در سیستم شارژ دارید، معمولاً متوجه چراغ‌های کم نور یا نور داخلی یا رفتار نامنظم لوازم جانبی خود می‌شوید.

2. تنظیم کننده ولتاژ

تنظیم کننده ولتاژ بخشی از سیستم شارژ است که معمولاً نادیده گرفته می شود، اما این قطعه است که ولتاژ دینام را ثابت می کند تا مطمئن شود که برای شارژ باتری کافی است (و نه بیش از حد).

اگر رگولاتور ولتاژ خاموش شود، دینام ممکن است مقدار زیادی یا خیلی کم برای شارژ باتری ارسال کند، که در هر صورت، می تواند آسیب بزرگی به سیستم شما وارد کند.

3. کمربند سرپانتین (و/یا کشنده)

تسمه سرپانتین بر بسیاری از سیستم‌های ماشین، از جمله سیستم برق تأثیر می‌گذارد.

هنگامی که این تسمه فرسوده می‌شود، دینام شما را به دفعات نمی چرخاند و منجر به شارژ ناکافی باتری ماشین می‌شود. بنابراین باید از سلامت آن در خودرو خود مطمئن شوید.

4. ECU معیوب

ECU بسیاری از سیستم های خودروی شما را کنترل می‌کند، این قطعه اطلاعات را از حسگرها می‌گیرد تا تنظیماتی را انجام دهد که به ماشین اجازه می‌دهد به کار خود ادامه دهد. یک ECU معیوب می‌تواند به راحتی در شارژ باتری اختلال ایجاد کند.

هر گونه مشکل در ECU احتمالاً بلافاصله چراغ چک موتور شما را روشن کند. البته این می‌تواند یک هشدار نادرست باشد، اما مهم است که در اسرع وقت بررسی شود تا از بوجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

نکات مهم هنگام شارژ باتری خوابیده:

همیشه هنگامی که می‌خواهید باتری را شارژ کنید باید این نکات را در نظر داشته باشید:

  1. مطمئن شوید که از شارژر مناسب برای باتری خود استفاده می‌کنید.

باتری خودروی شما ممکن است به نوع خاصی از شارژر نیاز داشته باشد و استفاده از شارژر نامناسب باعث شارژ کافی نخواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که از شارژری استفاده می‌کنید که به بهترین وجه با نیازهای باطری خودرو شما مطابقت دارد.

  1. وضعیت شارژر را بررسی کنید.

مانند باتری خود، شارژر ماشین خود را از نظر سیم های فرسوده، فرورفتگی و ترک ها بررسی کنید. آسیب به واحد شارژ ممکن است بر توانایی آن در شارژ باتری ماشین تأثیر بگذارد.

  1. شارژر باتری ماشین خود را تمیز کنید

شارژرها، به ویژه آنهایی که در انبار نگهداری می‌شوند، احتمالاً در طول زمان گرد و غبار یا کثیفی را جمع می کنند. قبل از استفاده، مطمئن شوید که واحد شارژ خود را پاک کنید، به خصوص هر قسمتی که به باتری شما متصل می‌شود.

مالیدن الکل و یک پارچه نرم بدون پرز تقریباً همه چیز را بدون آسیب رساندن به شارژر شما از بین می‌برد. بعلاوه الکل به سرعت خشک می‌شود بنابراین می‌توانید بلافاصله بدون نگرانی آن را وصل کنید.

وقتی باتری ماشین میخوابه، به یاد داشته باشید:

ابتدا باتری ماشین خود را بررسی کنید. سپس هر گونه مشکل احتمالی در سیستم شارژ خود را شناسایی کنید و در آخر برای شارژ باتری ماشین خود از یک شارژر مناسب استفاده کنید.

مسائلی که فراتر از تعمیرات ساده هستند، بهتر است توسط یک مکانیک حرفه ای و با تجربه چک شوند. این کار زمینه را برای تعمیر سریع و ایمن فراهم می کند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *