مقالات

6 کار که باید قبل از شروع سفر برای خودروتان انجام دهید!

با نزدیک شدن عید و تعطیلات بهاری، خیلی از ماها در حال چیدن برنامه یک سفر جاده ای خانوادگی یا دوستانه ایده‌آل هستیم. هیچ چیز لذت بخش‌تر از رانندگی در جاده های زیبا ایران، مخصوصا اگر در حین رانندگی چای هم برای نوشیدن داشته باشیم؛ نیست. اما خب مشکلات و خرابی خودرو همیشه سرزده می‌آیند و سفر را تلخ می‌کنند.

ما در اینجا سعی داریم برای شما چندین کار ضروری که باید قبل از شروع سفرتان، برای آماده کردن خودرو خود انجام دهید، را توضیح دهیم. این کارها کمک می‌کنند شما در جاده از رانندگی لذت ببرید و در جاده گرفتار نشوید.


1. باتری ماشین خود را بررسی کنید.

باتری ماشین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اتصالات محکم و بدون خوردگی هستند. اگر علائمی از سولفاته شدن بست ها وجود دارد، باید باتری را جدا کرده و کانکتورها را با یک برس سیمی تمیز کنید.

باتری ها حاوی اسیدهای خورنده هستند که ممکن است در صورت جدا شدن کانکتورهای باتری نشت کند، بنابراین اگر با نحوه بررسی و تمیز کردن باتری ماشین آشنا نیستید، بهتر است مقاله سولفاته شدن باتری چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟ را برای اطلاعات بیشتر درباره این مشکل بخوانید. توصیه می‌شود که سالانه باتری خودروی خود را پس از گذشت بیش از 3 سال تعویض کنید.

2. تسمه ها و شیلنگ ها را بررسی کنید.

تسمه‌ها و شیلنگ‌های موتور برای حفظ عملکرد صحیح سیستم‌های الکتریکی، فرمون و خنک‌کننده خودرو بسیار مهم هستند. آنها را بازرسی کنید تا مطمئن شوید که هر یک از آنها ساییده یا ترک خورده نباشند.

تسمه‌ها نیز باید محکم نصب شوند، بنابراین مطمئن شوید که ایمن هستند و شل نیستند. و در نهایت، شیلنگ های خود را از نظر هر گونه نشتی یا چکه کردن چک کنید.

3. مایعات را پر کنید و فیلترها را تعویض کنید.

سطح مایعات خودروی خود را بررسی کنید، از جمله روغن موتور، مایعات فرمون و گیربکس و حتی مایع شیشه شوی. توصیه می‌شود قبل از شروع سفر تمامی این مایعات را پر کنید. اگر ماشین شما به تعویض روغن بعدی خود نزدیک است، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که قبل از سفر آن را انجام دهید.

همچنین باید مخزن مایع خنک کننده موتور خودرو (که به عنوان ضد یخ نیز شناخته می شود) را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تا حد توصیه شده سازنده خودرو پر شده است.

با این حال، به خاطر داشته باشید که حتی اگر تا سطح مناسب پر شده باشد، ممکن است همچنان نیاز به تعویض مایع خنک کننده داشته باشید؛ چرا که ضدیخ نیز می‌تواند در طول زمان اسیدی شود، و ممکن است دیواره های مخزن دچار خوردگی شوند. البته این اسیدی شدن می تواند به سایر قسمت های خودرو مانند رادیاتور یا شیلنگ نیز آسیب برساند، آنها را نیز برای اطمینان خاطر بررسی کنید.

در نهایت، فیلتر هوای موتور، که گرد و غبار و زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کند تا از ورود آنها به موتور خودرو جلوگیری کند. این فیلتر در صورت کثیف بودن یا مسدود شدن با زباله، باید تعویض شود. در غیر این صورت، ممکن است بر عملکرد شتاب خودرو شما تأثیر بگذارد.

4. بررسی کنید چراغ ها و تجهیزات الکتریکی به درستی کار می کنند.

اطمینان حاصل کنید که تمام چراغ های داخلی و خارجی خودرو شما به درستی کار می کنند و در صورت لزوم لامپ های سوخته را تعویض کنید. اگر برف پاک کن ها به طور موثر آب را از شیشه جلو پاک نمی‌کنند، به این معناست که زمان تعویض فرا رسیده است. فراموش نکنید که بوق و سیستم تهویه مطبوع خودروی خود را نیز بررسی کنید.

اگر کولر خودرو نیز مانند گذشته نمی‌تواند کابین را سرد کند، ممکن است لازم باشد آن را برای تعمیر به یک مکانیک با تجربه نشان دهید، به خصوص اگر در فصلی گرم سفر می کنید.

5. ترمزها را چک کنید.

صداهای جیغی که از ترمزهای خودروی شما می آید ممکن است نشان دهنده ساییدگی لنت ترمز باشد. اگر ترمزهای ماشین شما این صدا یا هر صدای عجیب دیگری را ایجاد می کند، حتماً قبل از اینکه به جاده بروید آنها را به طور حرفه ای بازرسی کنید. اگر پدال ترمز شما وقتی آن را فشار می دهید اسفنجی می شود، ممکن است نشان دهنده کم بودن روغن ترمز باشد. فراموش نکنید که هنگام بررسی سایر مایعات، سطح این مایع را نیز بررسی کنید و در صورت نیاز آن را پر کنید.

6. لاستیک ها را بررسی کنید.

باد لاستیک ها می‌تواند بر مصرف سوخت خودرو شما تأثیر بگذارد. توصیه می‌شود که فشار باد لاستیک ها را قبل از حرکت برای سفر خود، ترجیحاً زمانی که لاستیک ها سرد هستند، بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها به درستی باد شده اند. فراموش نکنید که فشار لاستیک زاپاس خودرو خود را نیز بررسی کنید.

انجام این اقدامات برای اطمینان از سالم و ایمن بودن وسیله نقلیه شما قبل از سفرست. اینها به شما کمک می‌کنند از گذراندن تعطیلات خود در تعمیرگاه جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید، اگر هنگام بازرسی وسیله نقلیه خود مطمئن نیستید که مشکلی وجود دارد یا نه، از یک متخصص کمک بگیرید.‌

بعلاوه پیشنهاد می‌شود قبل از شروع سفر خود مقاله 14 وسیله ضروری خودرو را نیز بخوانید تا حتی در صورت بوجود آمدن مشکل بتوانید به طور کامل آماده باشید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *