مقالات

6 مرحله روش صحیح شارژ باتری خودرو

باتری ماشین شما کم شارژ است؟ شاید هنوز نیاز به جایگزین برای آن نداشته باشید. اکثر باتری ها بین 3 تا 5 سال عمر می‌کنند اگر سن باتری شما کمتر از این است شاید فقط نیاز به یک شارژ مجدد داشته باشد. روش‌های صحیح شارژ باتری به شما کمک کند باتری خود را دوباره با قدرت کامل راه بیاندازید.

چگونگی شارژ درست باتری خودرو یک سوال است که معمولا مطرح می‌شود. متاسفانه اغلب به درستی اینکار را انجام نمی‌دهند در ادامه با ما همراه باشید تا روش صحیح شارژ باطری خودرو را بیاموزید.


قبل از شارژ مجدد باتری خود شما باید علت تخلیه شارژ آن را بررسی کنید.

علت تخلیه باتری‌های اتومبیل

چند دلیل برای یک باتری خودرو مسطح وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها پایان عمر باتری است. معمولا 3 یا 4 سال برای یک باتری خودرو یک چرخه عمر خوب در نظر گرفته می‌شود.

با این حال که از شارژ باتری خودرو باید تنها برای روشن کردن موتور خودرو در زمانی که استارت میزنیم استفاده شود، با گذشت زمان یک سقوط طبیعی در ظرفیت باتری برای نگه داشتن مسئولیت اش تجربه خواهید کرد از بین خواهد رفت.

دلایل دیگری نیز برای تخلیه شارژ یک باتری در حال فعالیت وجود دارد ، از جمله :

 1. استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی وابسته به برق ماشین مانند سیستم صوتی های جداگانه
 2. رها کردن یک چراغ درونی روشن در طول شب زمانی که خودرو خاموش است.
 3. دماهای بسیار بالا و بسیار پایین
 4. نصب اشتباه باتری، توسط کسی که اطلاعات کافی درباره خودرو ندارد.

دیگر دلایل تخلیه شارژ باتری را در مقاله دلایل خالی کردن باتری بخوانید.

نکات شارژ باتری خودرو

قبل از شارژ کردن باتری، برای دستورالعمل ها به دفترچه راهنمای مالک و دفترچه راهنمای شارژر باتری خود مراجعه کنید. شارژرهای باتری، باتری را بر اساس شرایط آن و با نرخ مناسب با وضعیت شارژ آن شارژ می‌کنند. ولتاژ شارژ برای اکثر کاربردها از 13.8 ولت تا حداکثر 15.5 ولت است.

در نهایت، به یاد داشته باشید که باتری ها حاوی اسید سولفوریک هستند که می‌توانند باعث سوختگی شدید شوند و گازهای هیدروژن-اکسیژن که می‌تواند منفجر شود را آزاد می‌کنند. پس دستورالعمل های ایمنی را مرور کنید.

 1. مطمئن شوید که پایانه های باتری تمیز و عاری از خوردگی هستند.
 2. اگر باتری شما اسیدی است و نیاز به شارژ آب دارد ابتدا، آب مقطر را دقیقاً بالای صفحات باتری اضافه کنید..سعی نکنید باتری خشک شده را شارژ کنید.
 3. به هر دستورالعمل کتبی ارائه شده توسط سازنده باتری و شارژر مراجعه کنید.
 4. پایانه های مثبت و منفی باتری را شناسایی کنید و سیم های شارژر را به پایانه های صحیح وصل کنید.
 5. اگر باتری متصل به وسیله نقلیه را شارژ می‌کنید، مطمئن شوید که سیستم الکتریکی، خودرو را در برابر ولتاژ بیش از حد محافظت می‌کند یا مطمئن شوید که شارژر دارای ولتاژهای شارژ بالایی نیست که ممکن است به سیستم الکتریکی خودرو آسیب برساند.

مدت زمان نیاز برای شارژ باتری خودرو

زمان‌های شارژ باتری می‌تواند مدل به مدل متفاوت باشد، و می‌تواند بسته به آمپر و شارژر باتری که از آن استفاده می‌کنید، متفاوت باشد. شارژ سرعت بالا معمولا ً ۶ – ۱۰ آمپر است در حالی که شارژ سرعت پایین معمولا ً ۲ – ۳ آمپر است که برای یک شارژ شبانه تدریجی معمول است.

ما توصیه می‌کنیم که شما یک شارژ کندتر را انتخاب کنید تا از خطر بروز مشکل برای صفحات باتری جلوگیری کنید.

مراحل صحیح شارژ باتری:

1. باتری را آماده کنید.

بیایید ببینیم با چه چیزی کار می کنیم: در حالی که اکثر وسایل نقلیه نیازی به حذف باتری ندارند، برخی از باتری های خودرو باید از سینی های نگهدارنده خود خارج شوند. اگر باتری شما باید جدا شود، اکنون زمان آن است که این کار را انجام دهید.

روش ایمنی خارج کردن باتری از خودرو را در مقاله نحوه ایمن جدا کردن باتری بیاموزید.

2. همه وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.

پس از آماده شدن باتری برای شارژ، تمامی لوازم الکترونیکی خودرو از جمله چراغ های داخلی و رادیو را خاموش کنید.

3. اول کابل منفی را وصل کنید و سپس مثبت را بردارید.

کابل منفی تقریبا همیشه یک کابل سیاه است که با علامت “-” روی ترمینال مشخص شده است.

کابل مثبت تقریبا همیشه یک کابل قرمز است که با علامت “+” روی ترمینال مشخص شده است.

اگر باتری شما درپوش های پلاستیکی روی پایانه ها دارد، آنها را آزاد کنید تا کابل ها را جدا کنید. سپس کابل منفی را با دقت باز کرده و از باتری جدا کنید. کابل منفی را دور از کابل مثبت قرار دهید تا از انتقال بار بین دو منبع جلوگیری شود. این فرآیند را برای کابل مثبت و ترمینال تکرار کنید.

4. ترمینال های باتری را تمیز کنید.

تمیز کردن ترمینال می‌تواند اسید باتری را خنثی کند و از خرابی در طول فرآیند جلوگیری کند. به خاطر داشته باشید اول ایمنی. همیشه از محافظ دست، صورت و چشم استفاده کنید.

برای تمیز کردن، از یک برس تمیز کننده پایانه استفاده کنید تا گرد و غبار، خورنده و کثیفی را از ترمینال ها پاک کنید. می‌توانید از محلول تمیزکننده باتری‌های تجاری استفاده کنید، یا می‌توانید با مخلوط کردن جوش شیرین با آب، خودتان آن را درست کنید.

5. شارژر باتری خودرو را وصل کنید.

توجه: شارژر شما ممکن است دستورالعمل‌های خاصی برای عملکرد خود داشته باشد، بنابراین در صورت مغایرت با این دستورالعمل‌ها، دستورالعمل‌ اصلی را دنبال کنید.

ابتدا مطمئن شوید که شارژر باتری خودرو خاموش است. سپس، کابل مثبت شارژر را به ترمینال مثبت باتری وصل کنید. این روند را برای کابل منفی تکرار کنید. این مراحل را برعکس انجام ندهید، ابتدا کابل مثبت باید وصل شود.

با اتصال هر دو کابل، زمان روشن کردن شارژر فرا رسیده است. با تنظیم آن به صورت پیش فرض روی کمترین نرخ شروع کنید. اگر شارژر شما تایمر دارد، آن را برای زمان شارژ مناسب تنظیم کنید.

6. پس از اتمام شارژ باطری خودرو، شارژر را خارج کنید

پس از اینکه شارژر باتری خودرو به مدت مورد نظر کار کرد، شارژ باتری خودرو کامل می‌شود. اکنون، کابل های اتصال شارژر را جدا کنید.

برخی از شارژرها دارای یک متر یا نشانگر هستند که به شما می‌گوید چه زمانی انجام این کار ایمن است. قبل از لمس هر یک از کنترل های دیگر، مطمئن شوید که شارژر را خاموش کرده اید. فقط پس از خاموش شدن شارژر می توان کابل ها را جدا کرد.

پس از خاموش شدن، ابتدا کابل مثبت و سپس منفی را جدا کنید. اگر باتری شما در مرحله 1 برداشته شد، آن را دوباره در سینی قرار دهید و گیره های نگهدارنده را نصب کنید. کابل های روی ترمینال های باتری خودروی خود را با وصل مجدد کابل مثبت قبل از اتصال منفی تعویض کنید.

اکنون که می‌دانید چگونه باتری خودرو را شارژ کنید، به یاد داشته باشید که نگهداری مداوم، به موقع و شیوه‌های شارژ مناسب به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که باتری شما سالم است.

فقط به این دلیل که ماشین شما دوباره کار می کند، به این معنی نیست که باتری شما در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

هنگامی که وسیله نقلیه خود را برای بررسی باتری و تست باتری به جوادپور می آورید، یک تکنسین آموزش دیده باتری 12 ولتی و جریان آن را از طریق بازرسی بصری باتری شما، از جمله نگه داشتن، اتصالات، و سطح مایع (در صورت وجود)، قدرت باتری شما، ولتاژ مدار باز (OCV) یا ولتاژ استراحت و اینکه آیا باتری شما شارژ نگه می دارد را آزمایش می کنند.

همچنین ممکن است آزمایش‌های اضافی برای بررسی عملکرد دینام و استارت خودرو شما انجام شود. نتایج به شما ارائه خواهد شد تا بتوانید بر اساس وسیله نقلیه خود تصمیمی آگاهانه بگیرید.

بررسی باتری را بخشی از برنامه منظم تعمیر و نگهداری خودرو خود قرار دهید.

منبع:

2 thoughts on “6 مرحله روش صحیح شارژ باتری خودرو

 1. علی گفت:

  اینجور که نوشتید برای وصل شارژر چه موقع قطع کردن و چه وصل کردن شارژر، اول باید سر مثبت را وصل یا قطع کرد و بعد سر منفی.
  فکر نمی کنید در یک از دو حالت باید برعکس عمل کرد؟

  1. javadpoor گفت:

   خیر هیچ اهمیتی نداره منفی به مثبت رو ابتدا وصل کنیم… مهم فقط این هست که جابجا وصل نکنیم کابل منفی مثبت رو… و به هیچ عنوان کابل منفی مثبت بهمدیگه اتصال نکنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *