مقالات

ضدیخ چیست و چرا برای ماشین ضروریست؟

موتورهای خودرو گرمای زیادی تولید می کنند که در صورت عدم کنترلش می تواند آسیب جدی ایجاد کند. به همین دلیل است که ضد یخ برای نگهداری از خودروی شما حیاتیست. هنگامی که با آب مخلوط می‌شود و به رادیاتور اضافش می‌کنید، به تنظیم دمای موتور کمک می کند و در عین حال از قطعات فلزی مختلف در سیستم خنک کننده موتور روغن کاری می کند.


ضدیخ چیست؟

ضدیخ مایع رنگیست که معمولا همراه با آب در رادیاتور قرار می دهید تا به تنظیم دمای موتور کمک کند. ماده اصلی این مایع، اتیلن گلیکول است که نقطه انجماد آب را کاهش می دهد و نقطه جوش آن را افزایش می دهد. این به جلوگیری از یخ زدن، جوشیدن یا تبخیر شدن آب رادیاتور شما کمک می کند.

همراه با سوخت و روغن، این مایع نیز برای عملکرد صحیح موتور شما ضروریست. چرا که بدون آن، گرمای حاصل از احتراق باعث می شود که موتور به سرعت بیش از حد گرم شود یا حتی به طور کامل آن را مسدود کند. همچنین اجزای سیستم خنک کننده را که با آب در تماس هستند روغن کاری می کند و از خوردگی اجزای فلزی جلوگیری می کند.

آیا ضدیخ و خنک کننده یکی هستند؟

اصطلاحات “ضد یخ” و “خنک کننده” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما این درست نیست. ضد یخ یکی از اجزای مایع خنک کننده موتور است. اگر دقیق تر بخواهیم تعریف کنیم: خنک کننده مخلوطی از ضد یخ و آب است.
آب به تنهایی برای خنک نگه داشتن موتور کافی نیست. گرمای حاصل از احتراق در نهایت باعث جوشیدن آن می شود. در تابستان، آب به تنهایی می تواند تبخیر شود و در زمستان، ممکن است یخ بزند و آن را بی فایده کند. اکثر خودروسازان ترکیب 50/50 آب و ضد یخ را در رادیاتور خود توصیه می کنند.

آب باتری و این مایع باهم چه تفاوتی دارند؟

آب باتری، آب مقطر یا آب یونیزه شده ست. اما این مایع به عنوان روان کننده برای مهر و موم های لاستیکی و به عنوان بازدارنده زنگ زدگی عمل می کند. در واقع ضدیخ برای خنک نگه داشتن موتور در تابستان و جلوگیری از یخ زدن در زمستان استفاده می شود. تقریبا میشه گفت هیچ ارتباطی با دینام یا باتری ندارد.

آیا باید این مایع را تعویض کرد؟

مانند تمام مایعات موجود در ماشین شما، این مایع نیز به مرور زمان خراب می شود و در نهایت اسیدی تر می شود. این باعث خوردگی می شود که می تواند به رادیاتور و سایر اجزای مهم سیستم خنک کننده مثل پمپ آب، شیلنگ ها، ترموستات و درپوش رادیاتور آسیب برساند.

زنگ زدگی، خاک و سایر ذرات مضر نیز می تونند در رادیاتور شما جمع شوند. آلاینده هایی مثل این‌ها توانایی ضد یخ در تنظیم دمای موتور را به خطر می اندازند. این می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور، ترک خوردن بلوک موتور یا حتی جوشکاری پیستونی به سیلندر آن شود.

هر چند وقت یکبار باید تعویضش کرد و چگونه این کار را انجام دهم؟

همیشه ابتدا دفترچه راهنمای را بررسی کنید. اما به طور کلی، شما باید هر 48000 کیلومتر یا هر سه سال یکبار ضدیخ خود را تعویض کنید.

هنگام تعویض ضدیخ، اجازه دهید رادیاتور و موتور حداقل یک ساعتی خنک شوند. کاپوت را باز کنید و رادیاتور و شیلنگ ها را از نظر ترک یا نشتی بررسی کنید. قطعات آسیب دیده رو باید تعویض یا تعمیر کنید. درپوش رادیاتور را بردارید. دوشاخه تخلیه رادیاتور را باز کنید و مایع خنک کننده را تخلیه کنید.
دوشاخه را محکم کنید، رادیاتور را با آب مقطر پر کنید و موتور را به مدت 10 دقیقه روشن کنید. اجازه دهید موتور خنک شود و یک بار دیگر مایع را تخلیه کنید. رادیاتور را مجدداً با آب مقطر بیشتری شستشوی دهید، و این کار را تا زمانی که آب در هنگام تخلیه شفاف باشد تکرار کنید. در نهایت رادیاتور را با مخلوط 50/50 ضد یخ و آب مقطر پر کنید و درپوش رادیاتور ببندید.

خب پس حتما متوجه اهمیت این مایع برای موتور شدید. پس حتما حواستون باشد در اول زمستان میزان این مایع در رادیاتور خود را چک کنید، تا به مشکل برنخورید. البته جز این خیلی از اقدامات هست که شما باید در زمستان برای خودروتون انجام دهید که خیلی از آنها وابسته به مراقبت از باتری خودرو هستند. شما میتونید 4 نکته نگهداری باتری خودرو در سرما را از ما یاد بگیرید و نصف راه مراقبت از خودروتون در زمستان را طی کنید.
راستی شما از چه ضدیخی استفاده می‌کنید به بقیه در زیر این پست برای خرید ضدیخ باکیفیت کمک کنید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *