مقالات

تشخیص خرابی باتری خودرو

باتری خودرو از قطعات کلیدی یک به حساب میاید که در صورت خرابی، مشکلات زیادی برای رانندگان ایجاد می‌کند. اطلاع از شرایط باتری و زمان تعویض آن، یکی از موارد مهمی است که صاحبان خودرو باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چه زمانی باید نسبت به تعویض باتری خودرو اقدام کرد .


باتری خودرو در صورت نو بودن می‌تواند خروجی شدت جریانی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ آمپر را تولید کند. زمانی که این مقدار آمپر به استارتر موتور خودرو وارد می‌شود، می‌تواند میل لنگ خودرو را به راحتی چرخانده و پیشرانه را به سرعت روشن کند؛ حتی زمانی که دمای هوای بیرون بسیار پایین باشد .
زمانی که عمر باتری بالاتر می‌رود، دیگر توانایی روزهای نخست را در فراهم کردن آمپر کافی ندارد و همین مساله باعث می‌شود که دیگر استارتر پیشرانه توانایی چرخاندن سریع میل لنگ را نداشته باشد و مخصوصا اگر دمای هوا پایین باشد ممکن است دیگر امکان روشن کردن پیشرانه‌ی خودرو را نتواند تامین کند .
بسیاری از رانندگان ممکن است با خودرویی که مدت طولانی خاموش بوده و سپس توانایی روشن شدن را ندارد، مواجه شده باشند. چنین اتفاقی به هیچ وجه جز شرایطی نیست که کسی دوست داشته باشد برایش پیش بیاید .
(10 نکته خرابی باطری)
سوال این است که آیا باید باتری خودرو خود را قبل این که به چنین مرحله ای برسد تعویض کنیم؟ معمولا باتری ها حدود چهارسال عمر می کنند. پس برای جلوگیری از این مسئله بهتر به فکر تعویض باتری قبل از پیش امد همچین اتفاقاتی باشیم .

آیا باتری ها به مدتی که می گویند عمر می کنند؟

به طور عادی، باتری خودرو نباید تحت حرارت خیلی پایین یا خیلی بالا و تکان و ضربه قرار گیرد و یک سیستم شارژر اصولی و استاندارد باید به آن متصل باشد. اما در دنیای واقعی شرایط ممکن است فرق کند. برای مثال اگر در محل گرمسیری زندگی می‌کنید در برخی از روزهای سال، باتری خودروی شما تحت دمای بسیار بالایی قرار می‌گیرد. در برخی از مناطق داخل کشور نیز در طول سال باتری تحت دمای بسیار بالا و در ادامه دمای بسیار پایین قرار می‌گیرد که این مساله به شدت سلامت باتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر تسمه‌ی باتری نیز دچار مشکل شود این قطعه به اندازه‌ی کافی شارژ نخواهد شد و بزودی برایتان دردسر ایجاد خواهد کرد. پس بطور کلی، باتری‌ها به ندرت در شرایط کاری نرمال قرار دارند و عمر کمتری از میزان اعلام شده‌ی تولید‌کنندگان خواهند داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *